TED Ankara Kolejliler – Beşiktaş Maç Analizi! (8 Ekim)

unver-erturkSon yıllarda Türkiye Basketbol Süper Ligi yapılan yatırımlar ve kurulan yüksek bütçeli takımlar ile Avrupa’nın sayılı ligleri arasına girmişti. Her sezon lige başlarken hangi takımın bir alt lige düşeceğini kestirmek bir hayli zordu fakat bu sezon net bir aday var o da Ankara’nın ligimizdeki tek temsilcisi TED Ankara Kolejliler. Çok düşük bir bütçe ile çok geç kadro kurmayı başaran Ankara takımı bu sezon sadece 4 tecrübesiz yabancı ve genç rotasyon ile ligde kalmayı deneyecek. Açık söylemek gerekirse belki biraz ağır olacak ama şahsi fikrim bu kadronun Türkiye Erkekler 1.Ligi’nde bile iş yapması zor diyebilirim. Shannon Shorter, Dominuqiue Morrison, Devin Thomas ve Jason Love kadrolarında ki yabancı isimler olacak. Oyun kurucu pozisyonunda ciddi boşlukları bulunuyor. Bu pozisyonda 3 tecrübesiz genç yerine sezon içinde Shannon Shorter’ın daha fazla sorumluluk alması beklenebilir.
Ergin Ataman koçluğunda 4 kupalı sezonun ardından büyük bir düşüş yaşayan Beşiktaş bu sezona da büyük ümitler ile giriyor. Geçtiğimiz senelere göre taraftarın takıma inancı daha büyük. Bununda en büyük sebebi kesinlikle Karşıyaka ile büyük işler başaran Koç Ufuk Sarıca. Son 2 sezonda Play-Off’lara bile katılamayan Beşiktaş, yönetiminde Basketbol Şubesine yatırım yapması ile kadroyu neredeyse tamamen değiştirdi. Michael Thompson, Kenan Sipahi, Şafak Edge ile çok geniş bir guard rotasyonu yaratan Koç Ufuk sarıca 2 numaraya da Büyükçekmecede büyük işler yapan Roll ile tamamladı. Muratcan’ı takımda tutan tecrübeli koç 1-2 pozisyonu için elinde çok geniş bir rotasyon olmasını sağladı. 3 numaraya eski öğrencilerinden Olypiakos’ta aradığını bulamayan D.J. Strawberry ve Erkan Veyseloğlu’nu katan Sarıca, 4 numaraya da atletik özellikleri olan Earl Clark ve Klye Weems’i takıma kazandırdı. Ayrıca bu pozisyon için İlkan Karaman’da kadroya katılan bir başka isim. Uzun süre sakatlık problemleri ile boğuşan İlkan hazırlık kampında basketbolu çok özlediğini sergilediği performanslar ile gösterdi. Atletik yapısı ve şut tehdidi bulunması onu özel kılan yanları. Aldığı süreleri iyi değerlendirirse tekrar eski günlerine dönebilir. Bu yüzden hem Beşiktaş’ın onun için büyük bir şans hem de onun Beşiktaş için büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. 5 numara pozisyonunu Stimac ile dolduran Beşiktaş geçtiğimiz sezona göre bu pozisyonda ciddi fiziksel gerilemeye gitti. Elanou’nun boyalı alanda ki güçlü yapısının aksine kırılgan bir karaktere sahip olan Stimac bu sezon Beşiktaş’ın ilk 5’inin en zayıf halkası olacak gibi gözüküyor. Ayrıca alternatifleri Sertaç ve Doğan yıllardır bir türlü beklenilen patlamayı yapamayan isimler olması pivot pozisyonuna güveni iyice azaltıyor.
TED Ankara Kolejliler maalesef bu sezon bu kadro ile bir çok karşılaşmadan ciddi farklar ile mağlup ayrılacaktır. Beşiktaş’ın sezona şampiyonluk yarışında bende varım demek için iddialı bir başlangıç yapacağını düşünüyorum. Beşiktaş ilk yarıdan farkı açıp kazanacaktır. Öncelik İY 2, ardından 2/2.

Tercih : İY 2 (-8.5H) , İY/MS 2/2 (-8.5H/-17.5H)

İlginizi Çekebilir

Baskonia – Real Madrid Maç Analizi! (19 Haziran)

İspanya Ligi Lega Endesa’nın finalleri sürprizle başladı. İlk maçta kaybeden taraf olan son Euroleague şampiyonu …

Bir Cevap Yazın