Litvanya – Türkiye Maç Analizi! (9 Eylül)

koraycelikerLitvanya basketbolda her zaman saygı duyduğum ekol hale gelmiş bir takım. Katıldıkları her turnuvada bir şekilde dikkat çekici maçlar çıkarıyorlar. Bu turnuvada da bir tek Avustralya‘ya berbat bir ilk yarı oynadıktan sonra geri dönemeyerek mağlup oldular. Özellikle Slovenya galibiyetini açıkcası ben beklemiyordum. Kalnietis‘in yokluğunda oyun kurucu pozisyonundan istenilen verimi alamıyorlar. Hücum ederken alışık olduğumuz Litvanya görüntüsünde değiller. Yeni Zelanda maçında maç kopma noktasına gelmişken son periyot inanılmaz şekilde bocalayıp rakiplerini maça ortak ettiler. Yine de kadroda çok önemli isimler var. Toronto Raptorslı Jonas Valanciunas ve NBA’de en yakışıklı oyuncu seçilmekten öteye gidemeyen Donatas Motiejunas iyi bir turnuva geçiriyorlar. Beko Basketbol Ligi‘nden tanıdığımız Renaldas Seibutis ise bana kalırsa takımın en kilit oyuncusu görüntüsünde.

Millilerimiz ise turnuvada kadro yapısına göre övgüyü çoktan haketti. Başka zaman olsa yarı final yapmadan dönmek başarısızlık sayılabilirdi. Ancak bir şekilde gruplarda ABD‘nin arkasından 2. olarak 2. Tur bileti alındı. Zaten alınan mağlubiyetlere rağmen grupta en iyimser hedefin yakalanması oyunculara özgüven getirdi. Avustralya karşısında da savunmamızla son ana kadar maçın içinde kalarak bitime 50 saniye kalarakibimizi ekarte edip adımızı çeyrek finale yazdırmasını bildik. Bugün de bundan farklı geçmeyecek. Emir Preldzic için ayrı bir paragraf açmak istiyorum. Kesinlikle bu takımın 1 numaralı hücum silahı. Eleştiriler çok oldu olacaktır da ama elinden geleni her zaman sahaya yansıtması ve son maçtaki performansıyla Türkiye adına turnuvanın en öne çıkan adamı oldu.

772 kodlu maçta Litvanya‘nın bizden bir adım önde olduğunu düşünüyorum. Oyun karakteri olarak benzer 2 takım mücadele edecek. 2 takım da hücumda yapabileceklerinin sınırlı olduğunu bilerek savunmada ekstra gayret gösteriyor. Birkaç maçtır bize büyük heyecanlar yaşatan oyuncularımızın işi baştan sıkı tutacağını ve savunmada bu sefer daha fazla efor sarfedeceğini düşünüyorum. Oyunun tam bir savaş şeklinde geçeceğini skorun düşük bir seviyede kalacağını öngörüyorum. Ve tabi ki gönlümüz her zaman Türkiye ile olacak.

Tahmin: 141,5 Altı

İlginizi Çekebilir

Koray Çeliker’den İkili Kupon! (26 Mayıs)

İdeal 100 – Real Madrid – Liverpool MS X : 3.75 669 – Golden State Warriors …

Bir Cevap Yazın