İtalya – Türkiye Maç Analizi! (5 Eylül)

unver-erturkA Milli Basketbol takımımız Eurobasket 2015’te zor bir grupta mücadele verecek.Turnuva öncesi her turnuvanın başında olduğu gibi yine bir Enes Kanter vakası yaşandı ve Enes yine Milli takımda yok.Pota altında 2. Şok hazırlık kampında sakatlanan Ömer Aşık’ın kadrodan çıkarılması ile oldu.Yaşanan bu kadar olumsuzluğa rağmen hazırlık maçlarında ki Semih Erden’in oyunu moralleri yükseltti.Bu turnuvaya devşirme oyuncu olarak Emir yerine geçen sezon Karşıyaka’nın şampiyonluğunda kilit isim olan Bobby Dixon seçildi.Hazırlık kampında toplam 14 maç yapan takımımız ciddi sayılabilecek 6 karşılaşmanın sadece 2 sinden galip ayrılabildik.Önceki turnuvalarda yer alan Hidayet,Kerem gibi takımın tecrübeli yıldızları bu turnuvada yoklar.Takımız genç oyunculardan oluşuyor ve ciddi bir zamana ihtiyacı var. Hazırlık maçlarında pota altı oyuncularımız iyi performaslar sergiledi.Oyun kurucu pozisyonunda Dixon şut ritmi bulmazsa bu turnuvada işimiz çok zor.Sinan Güler geçen sezon ki formundan uzak.Melih Mahmutoğlu turnuvada bizim adımıza sürpriz sayı yükünü çekebilir.Tabiki en önemli beklentimiz Ersan İlyasova’dan olacak.

Rakip İtalya geçen turnuvada çok eksik bir kadro ile gelmelerine rağmen sürpriz bir şekilde çeyrek final oynamışlardı.Bu turnuvaya çok daha iddialı bir kadro ile geliyorlar. Daniel Hackett,Marco Belinelli,Amedeo Della Valle,Alessandro Gentile,Pietro Aradori, Gigi Datome takımın önemli isimleri.Oynadıkları 12 hazırlık maçının 9’unu kazandılar. Hazırlık maçlarında 77.2 sayıyla oynarken, kendi potasında 67.7 sayı gördüler.İtalyanlar hızlı ve tempolu oyun anlayışı ile mücadele ediyorlar.Ritim bulmaları halinde çok tehlikeli dış atıcılara sahipler.

Hazırlık maçlarında iyi gözüksek bile büyük takımlara karşı zorlanan bir milli takımız vardı.Hala zaman ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.İtalya kazanır.

Tahmin: MS 1 (1.35)

giray-ozkan

Avrupa Basketbol Şampiyonası’na iddialı bir kadro ile gelen İtalya ve sorunlar yaşayan millilerimiz karşılaşıyor.İtalya şampiyonaya ne kadar yıldızı varsa çağırdı ve eksikleri de yok denecek kadar az.Belinelli,Hackett,Datome,Gallinari ve Datome gibi yıldızlara sahipler.Hazırlık döneminde 9 maç oynayıp Slovenya,Ukrayna ve Almanya’ya yenildiler.Hazırlık dönemi geneline baktığımızda skor anlamında çok üretken bir takım değilller ve rakibin topa baskısında sorun yaşayabiliyorlar.Gürcistan ve Estonya dışında 75 sayının üzerine çıkabildikleri maçlar olmadı. Pianigiani skoru yukarıya çekmek ve hücum alternatifi yaratmak için çok yönlü kısa forvetlerini zaman zaman 4 numaraya çekebiliyor. Gallinari bu nedenle 4 numaraya zaman zaman kayabilecek bir isim.

Millilerimiz için hazırlık dönemi yoğun geçti.Bu dönemde 12 maçta 6 galibiyet aldık.Dün takımdan çıkarılan Birkan Batuk yaptığı sosyal medya paylaşımı ile takımın içinde arkadaşlık bağlamında sorun olmadığını kanıtladı.Ömer Aşık ve Enes’in yokluğunda uzun rotasyonumuz daraldı.Hazırlık döneminde skor anlamında ne kadar kısır bir takım olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı.70 sayıları zor görüyoruz.Ve skor anlamında Boby Dixon’dan başka sorumluluk alacak pek fazla oyuncumuz yok.Bu nedenle maç genelinde baskılı oynuyoruz.Bu oyun şeklinde rakibin oyun kurucusunu bozabilecek en önemli isim Doğuş’u sakatlığa kurban verdik.Baskı da Göksenin ve Sinan ile genç Furkan takımın mevcut kadrosunun kilit isimleri olacak.

Bu maçta bizim için olmazsa olmaz kelime ‘’mücadele’’ olacak.İtalya bu oyun şeklinde Almanya,Ukrayna ve Slovenya mağlubiyetleri yaşadı.Benim ilk tercihim savunma karakterli bir maç olacağını düşündüğüm için alt olacak.Alternatifim ise lehimize olan 5.5 sayılık handikap.

Tahmin: Alt (142.5)

İlginizi Çekebilir

Giray Özkan’dan Günün Kuponu! (25 Mayıs)

İDEAL 983 – Sakarya Bşb. (12.5h) – Fenerbahçe  MS:1 1.70 984 – Villeurbanne – Le …

Bir Cevap Yazın