Golden State Warriors – Oklahoma City Thunder Maç Analizi! (5 Kasım)

nba-player-betsSanırım Lebron’un Miami’yi seçtikten sonra ilk Cleveland’a karşı oynadığı maçtan beridir Nba’de bu kadar heyecanla bir karşılaşma beklememiştik. Durant’li OKC Nba konferans finalinde Gsw’e karşı 3-1 önde girdiğinde herkes Durant’in takımı nasıl sahiplendiğine tanıklık etti, canla başla oynadığı bir playoff dönemiydi ve belkide onu hiç bu denli istekli görmemiştik. Sonrasında serinin kaderi değişti ve Gsw’e 4-3 kaybettiler, sanırım ne olduysa bundan sonra oldu ve Durant o dramatik elenişin ardından Oklahoma’yı kafasında bitirdi. Yaz transfer döneminde kendisini ve takımını dramatik şekilde eleyen süper kadronun yanına gitmeyi uygun gördü. Bu bir teslim bayrağıydı bence, “ben yeterli değilim”i kabul etti. Gidip bir organizasyonun lideri olmak yerine liderleri olan hazır bir yapıyı tercih etti. Bu seçim çoğu kişinin -bende fazlasıyla dahil- ondan nefret etmesine sebep oldu, aynı zamanında Miami’yi seçip orada voltran oluşturulmasına sebep olan Lebron’dan ettiğimiz gibi. Bu bütün olaya Durant ve Gsw ekseninde bir bakış açısı.

OKC tarafına bakacak olursak bu kayıp onları o kadar bileyledi ki bu maçı çok beklediklerini düşünüyorum. Biraz açacak olursak, yukarıda bahsettiğim dramatik elenişteki o OKC elendiği yetmediği gibi bir de kendisini eleyen takımın kendi takımlarının liderini, süperstarını, kalbini söküp almasını izledi. Konuyla ilgili olarak bir sürü dedikodu çıktı örneğin Durant Westbrook’a “kalacağım” dedi ve görüşmeye gitti ancak oraya “evet” dedi gibi. Artık Westbrook ile konuşmadıkları, Westbrook’un ona çok kızgın olduğu bilindik bir gerçek. Durant belki bilenmedi ama OKC ve Westbrook’un bilendikleri kesin. Onları orada Durant’siz olmalarına rağmen yenmek en çok istedikleri şey olsa gerek.
Gsw yavaş yavaş ritmini kazanırken Okc Westbrook’un özel çabalarıyla ligde iyi gidiyor. Bu maça özel istatistik konuşmak biraz yavan kalır çünkü durumun psikolojik yanı o denli ağır ki ne olacağını kestirmek zor. Biraz rakamlardan ve oyuncu performanslarından bahsedelim yine de. Westbrook triple double ortalamasıyla oynarken onun en büyük destekçisi ise Oladipo. Okc Oladipo’dan memnun olmalı ki yeni 4 senelik anlaşmaya vardılar. Golden State kısmında Klay felaket girdi sezona ve felaket ilerliyor. Durant takımın hücumdaki lideri pozisyonunda gibi, takımın lideri Curry’den bile bir tık önde gibi. Curry’de kendi standartlarının epey altında. D.Green ise alıştığımız triple double’a yaklaşan ortalamalarının epey altında. İki takıma ait bir takım istatistiği verme istiyorum, çok ilginçtir ki bu iki takım ligin en kötü % ile 3pt atan ilk 10 takımı içerisindeler (OKC en kötü 5. Gsw en kötü 9.)

Özetle, bu bir GSW-DURANT-OKC maçı. Yeni takımı ona sahip çıkmak için elinden geleni yaparken, eski takımı onu parçalamak için elinden geleni yapacak. Geçen seneki maçlara bakıldığında bol skorlu maçlar izledik, evet. Yine aynı şekilde bir maç izleyebiliriz, mümkün. Ama ben bu maç daha mağdur olan tarafın yanında olacağım. Değişkeni çok fazla olan bu maçta tahmin yapabilmek zor. En azından Oklahoma’nın ilk yarıda çok dirençli olmasını beklemekteyim.

Tercih: OKC Ilk yarı +6.5

İlginizi Çekebilir

Baskonia – Real Madrid Maç Analizi! (19 Haziran)

İspanya Ligi Lega Endesa’nın finalleri sürprizle başladı. İlk maçta kaybeden taraf olan son Euroleague şampiyonu …

Bir Cevap Yazın