Galatasaray – Fenerbahçe Maç Analizi! (28 Ekim)

fersu-yahyabeyogluSezon başı önemli bir bütçeyle son yılların en geniş ve kaliteli kadrosunu kuran koç Ataman yönetimindeki Galatasaray her ne kadar çok fazla hazırlık maçı yapıp takım kimyasını oluşturmaya çalışsa da şuana kadar sezon başında özellikle savunmayı oturtamadı. Bir numarada Smith ve Dentmon’dan katkı alamamaları ve tüm yükün Sinan’ın omuzlarına binmesi, 5 numarada ise Tyus’ın tam olarak alternatifini bulamamaları temel eksileri. Micov’un sakatlığı iyice atlatması, Dentmon’ın tekrar rotasyona girmesi ve Daye’in performansı ile hücumda problem yaşamıyorlar genelde. Savunmadaki problemleri ve hücumdaki artılarını son Maccabi maçında zaten fazlasıyla izledik.

Fenerbahçe son yıllarda alışılageldiği gibi bu sezona da düşük tempoda başladı. Uşak maçında kaza yaşadılar ve Euroleague’de son Zalgris maçına kadar hep 1 sayı ile son anda galibiyete ulaştılar. Vesely sezona kötü bir giriş yapmıştı ancak son maçta Sloukas’ın da yardımıyla kendine geldi. Udoh müthiş bir giriş yaptı sezona her gün üzerine koyarak devam ediyor. Ancak Zalgris maçını kazanırken takımın en önemli yaratıcısı olan Bogdanovic’i kauybettiler, Sırp yıldız derbide forma giymeyecek. Bu da yetmiyormuş gibi sezona bir başka iyi başlayan takımın “ne olsa yaparım” adamı Kalinic de sakatlandı. Her ne kadar durumu ciddi olmasa da ağrıları artarsa onun da derbide forma giymeme şansı var, maç saatinde belli olacak durumu. Hücumda henüz akıcılığı ve istiktarı yakalayamayan sarı lacivertliler ortalama 2 çeyrekte yaptıkları sert ve kararlı savunmalarla şimdiye kadar kazanmayı başardılar.

Maçın Abdi İpekçi’de oynanacak olması, koç Ataman ve takımı için belki de en önemli ivmelenme fırsatı olması, Fenerbahçe’nin eksikleri ve henüz tam anlamıyla efektif hale gelmemiş olmaları sarı kırmızılılar adına önemli avantajlar. Elbette kadro kalitesi ve takımların şuanki mental yapılarını karşılaştırdığımızda Fenerbahçe ağır basar ama sarı kırmızılılar ve koç Ataman’ın da bu sahada bir psikolojik üstünlükleri olduğunu unutmayalım. Ben ellerine bu fırsatı geçirmişken evlerinde tarftarlarına kendilerini affettirmek adına herşeyi yapacaklarını ve kolay teslim olmayacaklarını düşünüyorum kaybetseler bile ki kazanmaya %51 daha yakın taraflar bana göre.

Tahmin: MS1 (+2.5)

İlginizi Çekebilir

İstanbul Bbsk. – Beşiktaş Maç Analizi! (24 Mart)

İst.BB, 4 maçlık mağlubiyet serisini geçen hafta Uşak’ta bitirdi. Sahalarında Anadolu Efes, Darüşşafaka ve Galatasaray …

Bir Cevap Yazın