Cleveland Cavaliers – Golden State Warriors Maç Analizi! (9 Haziran)

black-mambaNba Finalleri’nde Golden State sahasındaki 2 maçı da kazanarak büyük bir avantaj elde etti. Son 7 senedir ilk kez bir NBA finallerinde bir takım 2-0 öne geçmeyi başardı. Çoğu otorite özellikle ikinci maçta Cavs’ın kazanabileceğini düşünse de LeBron’un kaybettiği maçların ardından kazanma serisi de sona ermiş oldu ve ezici bir skorla Golden State seriyi 2-0’a getirmeyi başardı.

Bu Playofflar’da çokça yanıldığımız bir durum var. Oklahoma Golden State’i farklı mağlup ederken herkes Golden State bitti algısına kapıldı .. Aynı şekilde Cleveland Doğu’yu silip süpürürken yine herkes Cleveland’ın karşısına gelen her takımı paramparça edeceğine inandı. Aynı şekilde şimdi de Golden State’in Cleveland’a karşı çift haneli farklı galibiyetler almasıyla bu kez de çoğu kişi Cleveland’ın ayağa kalkamayacağı , tepki veremeyeceği yanılgısına düşüyor (bana göre yanılgı , belki de doğrudur onu bu gece göreceğiz) . Bu sene NBA’de genel anlamda maç içinde herhangi bir çeyrekte tempoyu tutturan takım o çeyrekte maçı koparıp götürüyor. Özellikle Playoff’larda sürekli uzatmaya giden Miami-Toronto serisi hariç birçok kez şahit olduk bu duruma. İki seriyi de 4-0 ile geçip Konferans Finali’nde ilk iki maçta Toronto’yu eze eze geçen ve Playoff’ta art arda 10 maç kazanmış Cleveland’ın artık şüphesiz 4-0 geçeceğine herkes inanırken üst üste iki maçta Toronto’nun bu kez baskın şekilde kazanması da bu durumun en önemli göstergesi. Ancak tabi bu tempo Batı’da çok farklı seviyede. Golden State’in Oklahoma’nın temposu ile Doğu’nun temposu bir değil. Cleveland o açıdan kesinlikle çok zorlanıyor.

Ancak Cleveland için asıl sıkıntı LeBron dışında hiç kimsenin devreye girememesi. Bench’ten hiç katkı alamadılar ve Irving – Love ikilisi , bunlara ek olarak JR Smith de çok durgun . Golden State’te ise asıl yıldızlar olan Curry ve Thompson’ın bile önünde performans gösteren Draymond Green ve Iguoadala gerçekleri var. Bunlara ek olarak bir de Bogut – Barbosa – Barnes – Livingston geliyor. Hatta Ezeli bile katkı veriyor. Fark ettiyseniz neredeyse tüm takımı saydım çünkü tüm takım harika katkı veriyor.

Cavs için bugün LeBron’un da dediği gibi ölüm kalım maçı olacak. Zaten 2-0 ile yeterli psikolojik üstünlüğü sağlayan ve Oklahoma serisinde 3-1 ‘den dönerek özgüveni tavan yapan son şampiyon Golden State’e karşı 3-0 geri düşerseniz şampiyonluğa ulaşmanız imkansız demektir. Burası NBA Finalleri ve 3-0 ‘ı şu seride görmeyi şahsen yakıştıramıyorum . LeBron ve arkadaşları bugün son kurşunu atıp ne yapıp edip 2-1’e seriyi getirmeliler. 4.maç ne olur bilinmez ama bugün bu serinin 2-1’e geleceği kanaatindeyim. Love’ın oynama durumu belirsiz ama bench kendine gelirse ve özellikle Irvıng ve JR Smith destek verirse LeBron’a onun açığını kapatacaklardır. Tristan Thompson’un pota altında özellikle hücum ribaundlarıyla çokça ikinci şansı da yaratacağını düşünüyorum. Bu maç Cleveland tarafındayım .

Tahmin : MS 1 (1.70)

İlginizi Çekebilir

Baskonia – Real Madrid Maç Analizi! (19 Haziran)

İspanya Ligi Lega Endesa’nın finalleri sürprizle başladı. İlk maçta kaybeden taraf olan son Euroleague şampiyonu …

Bir Cevap Yazın