Beşiktaş’ın 11. Almanı Mario Gomez Oldu!

Beşiktaş uzun süredir peşinde koştuğu yıldız golcü Mario Gomez transferini sonlandırırken 112 yıllık tarihinde 11. Alman futbolcuyu bünyesine katmış oldu. Siyah-beyazlılar ilk tecrübesini 1994 senesinde unutulmaz kaleci Raimond Aumann ile yaşadı. Sarı saçlarıyla dikkat çeken file bekçisi siyah-beyazlılar ile 33 resmi maça çıktı. Beşiktaş tarihinde şampiyonluk yaşayan ilk Alman futbolcu olma özelliğini de elinde bulunduran Aumann sayesinde takıma 1 sezon sonra forvet Stefan Kuntz katıldı ve 30 maçta 9 gol kaydetti.

Bu 2 futbolcudan oldukça verim alan Beşiktaş 4 sezon sonra 1999 yılında kadrosuna 3 Alman futbolcu daha kattı. Bu 3 isim Thomas Hengen(6 maç), Oliver Schaefer(28 maç) ve Markus Münch (60 maç/6 gol) oldu. Bu isimlerden en akılda kalan Marcus Münch’tü. Alman futbolculara alışan kara kartallar 2 yıl sonra 2001’de kadrosuna Sixten Veit’i kattı. Yanlızca 3 resmi maça çıkabilen Veit, Beşiktaş tarihinde de en az forma giyen Alman futbolcu olarak tarihe adını yazdırdı.

2001’den sonra 8 sene Alman futbolcu transfer etmeyen Beşiktaş 2009’da kadrosuna Fabian Ernst (106 maç/15 gol) ve Michael Fink’i(35 maç/2 gol) kattı. Ernst mücadeleci futbolu ile gönüllerde taht kurarken Beşiktaş’ın da en çok forma giyen Alman futbolcusu ünvanını eline geçirdi. Mustafa Denizli ile 1’de şampiyonluk gören Ernst, Aumann ile birlikte Beşiktaş tarihinde bu duyguyu tadan 2 isimden biri oldu. Michael Fink ise Ernst kadar yararlı olmasada akıllarda Fenerbahçe’ye attığı unutulmaz vole golü ile kaldı.

Alman çalışkanlığından oldukça memnun olan Beşiktaş, Ersnt ve Fink’ten sonra kadrosuna Roberto Hilbert’i(82 maç/5 gol) kattı ve kanayan sağ kanat sorununa yıllar sonra derman bulmuş oldu. Yabancı sorunu ve maddi anlaşmazlıklar sebebiyle Hilbert ile yollarını ayıran siya-beyazlılar 5 yıl boyunca sağ kanatta hep sıkıntı yaşadı ve bu sorunu 2 sezon sonra yine bir Alman Andreas Beck’i alarak gidermeye çalışacak. İstikrarlı performansı ile Almanya’da dikkatleri üzerine çeken Beck, sarı saçları ve mücadeleci futbolu ile Beşiktaşlı taraftarların sevgili olabilecek bir isim gibi görünüyor. Çalışkanlığı ve hırsı ona Almanya Milli takımının bile kapısını açtığı unutulmamalı.

Andreas Beck ile yetinmeyen Beşiktaş transferde çok büyük bir adım daha attı ve Almanların gol makinası Mario Gomez’i transfer etti. Hırsı ve bitiriciliğinin yanı sıra Süper Mario’nun en dikkat çekici özelliklerinden biri de kariyerinde hiç kırmızı kart görmemesi. Kulüp kariyerinde 396 maçta 209 golü bulunan Süper Mario artık gollerini Beşiktaş için atacak.

İlginizi Çekebilir

Beşiktaş’ta Son Durum!..

Beşiktraş transfer döneminde epey hareketli günler geçiriyor. Bir yandan şampiyon kadroya takviyeler yapılmaya çalışılırken diğer …

Bir Cevap Yazın

Kapat